Spoštovani igralci, starši, trenerji in prijatelji Košarkarskega društva Nova Gorica mladi.

Davčni zavezanec rezident lahko zahteva, da se do 1 % dohodnine, odmerjene po zakonu, ki ureja dohodnino, od dohodkov, ki se vštevajo v letno davčno osnovo, nameni za financiranje upravičencev do donacij, ki so nevladne organizacije, politične stranke, reprezentativni sindikati, registrirane cerkve in druge verske skupnosti ter šolski skladi ali skladi vrtcev. V kolikor je odmerjena dohodnina v višini 0 EUR, je tudi znesek donacije 0 EUR.

Kdo lahko donira?

Davčni zavezanec rezident lahko zahteva, da se do 1 % dohodnine, odmerjene po zakonu o dohodnini od dohodkov, ki se vštevajo v letno davčno osnovo, nameni za financiranje upravičencev do donacij (nevladne organizacije, politične stranke, reprezentativni sindikati, registrirane cerkve in druge verske skupnosti in šolskih skladov ali skladov vrtcev).

Med upravičenci, katerim je mogoče nameniti del dohodnine, je tudi naše društvo, Košarkarsko društvo Nova Gorica mladi.

Davčni zavezanec lahko posameznemu upravičencu nameni do odstotka dohodnine, zaokrožen na desetinko odstotka, pri čemer skupno namenjen odstotek več upravičencem ne sme presegati enega odstotka odmerjene dohodnine. To pomeni, da lahko davčni zavezanec posameznemu upravičencu nameni 0,1%, 0,2%, 0,3%,… ali 1% dohodnine, seštevek vseh pa ne more presegati 1% dohodnine.

Kje in kako doniram?

Najbolj bolj preprost način za odmerjanje dohodnine je preko spletne strani Olimpijskega komiteja Slovenije, obrazec pa lahko najdete na TEJ POVEZAVI. Elektronski obrazec izpolnite s svojimi podatki ter v polji za doniranca pod »ZAHTEVA ZA NAMENITEV DELA DOHODNINE« izberete KOŠARKARSKO DRUŠTVO NOVA GORICA MLADI (davčna številka 27131629) in izberete % donacije, ki nam jo želite podariti (največ 1 %).

Obrazec za namenitev dela dohodnine lahko davčni zavezanec odda:

  • Elektronsko preko storitev elektronskega poslovanja eDavki:
    • z digitalnim potrdilom na TEJ POVEZAVI;
    • z uporabniškim imenom na TEJ POVEZAVI – na spletni strani se za prvo prijavo vnese davčna številka in elektronski naslov, na katerega se nato prejme geslo za dostop; zahtevan je še vnos številke z dokumenta IID (Informativni izračun dohodnine), ki ga zavezanec prejme vsako leto. Pri vsaki naslednji prijavi se vnese samo davčna številka in geslo.;
    • preko mobilne aplikacije;
  • Osebno ali po pošti pri pristojnem finančnem uradu.

Če želi zavezanec svojo odločitev spremeniti in donacijo nameniti komu drugemu, mora vložiti novo zahtevo, ki bo razveljavila staro. Davčni organ bo torej upošteval zadnjo veljavno zahtevo, s katero bo razpolagal na dan 31. decembra leta, za katero se odmerja dohodnina.

Kaj donacija pomeni za mojo odmero?

Višina donacije je odvisna od višine odmerjene dohodnine. Donacija ne vpliva na višino vračila ali doplačila dohodnine zavezanca. Povedano drugače: tisti, ki se odloči za takšen način doniranja, ne bo v ničemer finančno prikrajšan. Če se za donacijo ne odloči, gre 1 % od odmerjene dohodnine (skupaj z ostalimi 99 %) v proračun RS.

Več si lahko o namenitvi dela dohodnine preberete na tej povezavi.

Sredstva, zbrana iz tega naslova, bodo porabljena v skladu s smernicami in statutom društva.